English
مشاهده خبر
وبینار  چالش کاهش ورود دانشجویان فنی و مهندسی در امریکا؛ سیاست­ ها و راهکارها-یکشنبه 18 آبان

وبینار چالش کاهش ورود دانشجویان فنی و مهندسی در امریکا؛ سیاست­ ها و راهکارها با سخنرانی  دکتر سونا قلی زاده استادیار پژوهشی آموزش مهندسی در دانشکده عمران دانشگاه کارولیناي جنوبی در روز یکشنبه 18 آبان ماه ساعت 16 الی 17:30 توسط انجمن آموزش مهندسی ایران، برگزار خواهد شد. در چکیده  وبینار آمده است:

آموزش مهندسی در دو دهه گذشته رشد چشمگیری در مقاطع مختلف تحصیلی در ایالات متحده داشته است. یکی از چالش­ های اصلی آموزش مهندسی در این کشور در اوایل قرن 21 میلادی روند غیر افزایشی (یکنواخت و بعضاً کاهشی) ورودی دانشجویان کارشناسی در رشته‌های مهندسی، علیرغم روند افزایشی جمعیت دانشجویان در سایر رشته‌ها بوده است. این چالش در کنار جایگاه کلیدی حضور فارغ‌التحصیلان رشته‌های علوم فنی و مهندسی در بازار کار، تولید سرمایه و حفظ مزیت رقابتی در مقیاس بین‌المللی نگرانی­ های جدی را در سطح ملی در این کشور رقم زد.

بالتبع آن، سیاستگذاران و برنامه‌ریزان آموزشی با برنامه‌ریزی ­های کلان و خرد در سطح ملی، ایالتی و دانشگاه­ ها و همچنین اتخاذ سیاست­ ها و استراتژی­ های موفقی نظیر بهبود کیفیت آموزش معلمان، ورود آموزش مهندسی به آموزش و پرورش و هم‌افزایی آموزش‌و‌پرورش و آموزش‌عالی، در راستای حل این معضل گام برداشتند. نتیجه مثبت این اقدامات بصورت افزایش چشمگیر اما تدریجی جذب دانشجویان به رشته‌های مهندسی در دو دهه اخیر نمود یافته‌است.

هدف این وبینار، بررسی پیشینه و تحلیل آماری روند تغییر ورود دانشجویان به رشته‌های فنی و مهندسی در این کشور، چالش­ های ریشه‌دار در زمینه جذب و نگهداشت دانشجو دراین رشته‌ها و در نهایت تحلیل سیاست­ ها و استراتژی­ هایی است که منجر به افزایش جذب دانشجویان در رشته­ های مهندسی در سال­ های اخیر شده‌است.

لینک حضور در وبینار 

تعداد بازدید : 172
تاریخ انتشار : 1399/08/01 - 18:32
استعلام وضعیت عضویت
کلیه حقوق این وب سایت برای انجمن آموزش مهندسی ایران محفوظ است.