جلسه کارگروه ارتقای سواد آبی

سواد

پنجمین جلسه کارگروه ارتقای سواد آبی در 13 آذر ماه برگزار شد. اهم موارد ارائه و مطرح شده در این جلسه به شرح زیر است:

مطابق پیشنهاد‌ها برای ارتقای برنامه‌های درسی معرفی‌شده در جلسات پیشین از منظر سواد آبی، در این جلسه محتوای سرفصل درس های مرتبط در دانشگاه صنعتی شریف در رشته‌های مهندسی مکانیک، مهندسی شیمی، شیمی، انرژی و مدیریت اقتصاد از جمله اصول تصفیه پساب و بازیافت، انتقال آب، نمک‌زدایی، سیاست‌گذاری اقتصاد آب و محیط‌ زیست و همبست آب و انرژی توسط دکتر حمید مهدیقلی بیان شد. همچنین مفاهیم پایه، روش‌ها و اطلاعات مرتبط با نمک‌زدایی بیان شد و درس های مذکور در دانشگاه صنعتی شریف مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در ارتباط با مباحث مطرح شده در مورد درس های مرتبط با نمک زدایی، برخی از طرح‌های نمک‌زدایی و انتقال آب، همانند طرح نمک‌زدایی و انتقال آب خلیج‌فارس و دریای عمان به استان‌های کرمان، یزد، خراسان جنوبی، خراسان رضوی و سیستان و بلوچستان توسط دکتر مهدیقلی و اعضای کارگروه مورد تبادل نظر قرار گرفت. با توجه به ارائه ایشان و مذاکرات انجام شده در جلسه، مقرر شد موضوع  منابع آب نامتعارف و سهم آن در تأمین نیازهای آبی ایران، موضوع یکی از سخنرانی‌هایی باشد که برای استفاده توسط مدرسین ضبط خواهد شد. بر ضعف درس های در پوشش دادن به مباحث مرتبط با اقتصاد آب در برخی رشته‌های دانشگاهی  و ضرورت تقویت این محتوای آموزشی در این حوزه نیز تأکید شد.

در مورد مسأله آب همدان بین اعضای گروه صحبت شد و در مورد جنبه‌های کمی و کیفی سیستم تأمین آب شرب برای این شهر تبادل نظر صورت گرفت. اشاره شد که مشکل تأمین آب برای تهران نیز وجود دارد که کمبود منابع آب سطحی با برداشت آب زیرزمینی جایگزین خواهد شد که چالش‌های مدیریت کیفی را به همراه خواهد داشت.

به تلاش‌های انجام شده برای راه اندازی رشته حکمرانی آب اشاره شد و ضرورت ظرفیت سازی نیروی انسانی در این حوزه مورد تأکید قرار گرفت.

 در ادامه جلسه، توسط دکتر بنفشه زهرایی، اینفوگرافی در مورد سرانه آب خانگی ارائه و مقرر شد پس از دریافت نظرات اعضا و اصلاح و تکمیل آن، به صورت عمومی منتشر شود. 

شرکت کنندگان از راست به چپ، بالا: اسماعیل مسگرپور، محمدجواد عابدینی، جلال اکبری، بنفشه زهرایی، حمید مهدیقلی، زهرا نصراللهی و پائین: باقر عبدالملکی، محمدجواد امامی، ابراهیم مقیمی، مجتبی محمدی، ابراهیم گشتاسبی راد، مسعود بهبودیان

دیدگاهی بنویسید

درباره ما

 نظام آموزش مهندسی از مهمترين عناصر پيشرفت و توسعه جوامع محسوب می شود و لازم است وظايف آن به صورت مستمر و همگام با پيشرفت های جهانی درحوزه های مرتبط با علم و فناوری، بازبينی و باز تعريف شود. اين امر در كشورهای توسعه يافته سال ها است كه به صورت بسيار ريشه دار و عميق و با برگزاری كنفرانس ها، كارگاه های آموزشی، انتشار مجلات علمی و كتب تخصصی متعدد پيگيری می شود.

آخرین اخبار و مقالات

ارتباط با ما

نشانی دبیرخانه : تهران – خیابان طالقانی (بین وصال و قدس) – پلاک 429 – واحد 1

 

شماره تماس : 02188992215

 

ایمیل : isee@isee.ir

در خبرنامه انجمن آموزش مهندسی ایران عضو شوید

درخبرنامه انجمن آموزش مهندسی ایران عضو شوید و از آخرین اخبار این رویداد اطلاع پیدا کنید