جلسه کارگروه سواد آبی، دی ماه 1401

ad569306fcf0f1657e79e378b98259e57230ecec

ششمین جلسه کارگروه ارتقای سواد آبی در 11 دی ماه برگزار شد. اهم موارد ارائه و مطرح شده در این جلسه به شرح زیر است:

 بحث پیرامون آب زیرزمینی در اینفوگراف‌های ارائه شده توسط دکتر بنفشه زهرایی، رئیس کارگروه و اعضای کارگروه صورت گرفت. در قالب اینفوگراف‌هایی که در جلسه مورد بحث قرار گرفت، دسته بندی منابع آب زیرزمینی به منابع تجدیدپذیر و تجدیدناپذیر (ژرف و غیرژرف) معرفی شد و در مورد خصوصیات این منابع در ایران بحث و تبادل نظر شد. همچنین ملاحظات و سؤالاتی پیرامون کمیت و کیفیت آب ژرف مطرح شد. مشکل شوری و همچنین پایداری تأمین آب از منابع آب ژرف اکتشاف شده در ایران توسط اعضا مورد بحث قرار گرفت.

در قالب اینفوگراف سرانه‌ آب خانگی، تعریف و اطلاعات پایه در مورد سرانه آب خانگی کلان شهرهای ایران مورد بحث قرار گرفت. همچنین در مورد توزیع مصرف آب در خانه‌ها بر اساس نتایج مطالعات انجام شده توسط شرکت Inter3 آلمان در کاشان بحث و تبادل نظر شد. نحوه محاسبه سرانه خانگی براساس اطلاعات قبض آب برای اعضا تشریح شد.

در مورد روند جداسازی کنتورها در مجتمع‌های مسکونی و اثر آن در مدیریت مصرف آب خانگی بحث و تبادل نظر شد. ملاحظات فنی، اقتصادی و اجتماعی در کارایی این رویکرد مورد بحث قرار گرفت. به طور مثال، ملاحظاتی به شرح زیر مطرح شد:

  • تعویض و فرسودگی کنتورها در صورت جداسازی کنتورهای واحدهای آپارتمانی، می‌تواند معضلات جدی به همراه داشته باشد.
  • با جداسازی کنتور، افراد بعضا انگیزه کمتری برای صرفه جویی دارند چون این تصور ایجاد می شود که وقتی شخصا هزینه آب را می پردازند، می توانند مصرف آب تا حد دلخواه داشته باشند. نامناسب بودن تعرفه‌ی آب هم در این رویکرد نقش آفرینی می‌کند.

از نکات مهم مطرح شده در این جلسه، برداشت اشتباه در مورد کم بودن مصرف آب شهری در ایران بود که با توجه به آمار ارائه شده در اینفوگراف و تجربیات سال‌های اخیر، نسبت به اهمیت مدیریت مصرف آب شهری تأکید شد. مقرر شد در صورت امکان مقایسه‌ای بین مصارف کشور ایران و برخی از دیگر کشورها و هزینه‌های مربوطه صورت گیرد.

شرکت کنندگان از راست به چپ، بالا: مرتضی حیدری مظفر، محمدجواد عابدینی، محمودرضا دلاور، بنفشه زهرایی، مسعود بهبودیان، بابک اکبری، باقر عبدالملکی، سپیده امجد ایرانق و پائین: حمید مهدیقلی، سمیه ملایی، مجتبی محمدی، اسماعیل مسگرپور، محمدجواد امامی، زهرا نصراللهی، مریم برادران، جلال اکبری

دیدگاهی بنویسید

درباره ما

 نظام آموزش مهندسی از مهمترين عناصر پيشرفت و توسعه جوامع محسوب می شود و لازم است وظايف آن به صورت مستمر و همگام با پيشرفت های جهانی درحوزه های مرتبط با علم و فناوری، بازبينی و باز تعريف شود. اين امر در كشورهای توسعه يافته سال ها است كه به صورت بسيار ريشه دار و عميق و با برگزاری كنفرانس ها، كارگاه های آموزشی، انتشار مجلات علمی و كتب تخصصی متعدد پيگيری می شود.

آخرین اخبار و مقالات

ارتباط با ما

نشانی دبیرخانه : تهران – خیابان طالقانی (بین وصال و قدس) – پلاک 429 – واحد 1

 

شماره تماس : 02188992215

 

ایمیل : isee@isee.ir

در خبرنامه انجمن آموزش مهندسی ایران عضو شوید

درخبرنامه انجمن آموزش مهندسی ایران عضو شوید و از آخرین اخبار این رویداد اطلاع پیدا کنید