فناوری های نوین در آموزش مهندسی- دی 1401

193378c36028533de31365599eaaefe622d44817

مریم قصاب‌زاده سریزدی، محمدنعیم مرادی

دانشگاه صنعتی امیرکبیر

اهمیت نقش فناوری­ های نوین در آموزش مهندسی با شیوع بیماری کرونا به خوبی نمایان شد و سریع تر از آنچه تصور می‌شد، این فناوری­ ها در آموزش به کار گرفته شدند. تصمیم داریم در “خبرنامه انجمن آموزش مهندسی ایران” سلسله مباحثی را به معرفی فناوری ­های مورد استفاده در آموزش مهندسی اختصاص دهیم و نقاط قوت و ضعف آن را بررسی نماییم. اولین موضوعی که به این منظور انتخاب شده است، آزمایشگاه ­های مجازی است که بخش اول آن در این شماره خبرنامه ارائه می‌شود.

آزمایشگاه­ های مجازی در آموزش مهندسی (بخش اول)

 مقدمه: آزمایشگاه­ های مجازی به عنوان جایگزین آزمایشگاه‌ های فیزیکی، به منظور انجام آزمایش‌های شبیه‌سازی شده در حوزه‌های مختلف علم، فناوری و مهندسی (STE) استفاده می‌شوند. در این آزمایشگاه‌ها، آزمایش بر روی یک بستر برخط، به صورت سرور و یا وبسایت تنظیم می‌شود که کاربران از طریق اینترنت در هر زمان و مکان دلخواه به آن دسترسی دارند. نرم‌افزار آزمایشگاه مجازی به منظور یادگیری تعاملی، مبتنی بر شبیه‌سازی پدیده‌های واقعی است و شامل برنامه‌های شبیه‌سازی، واحدهای آزمایشی دربرگیرنده داده‌ها و ابزارهایی است که بر داده‌های واحد آزمایشی عمل کرده و نتایج مد نظر را تولید می‌کنند. ادامه

دیدگاهی بنویسید

درباره ما

 نظام آموزش مهندسی از مهمترين عناصر پيشرفت و توسعه جوامع محسوب می شود و لازم است وظايف آن به صورت مستمر و همگام با پيشرفت های جهانی درحوزه های مرتبط با علم و فناوری، بازبينی و باز تعريف شود. اين امر در كشورهای توسعه يافته سال ها است كه به صورت بسيار ريشه دار و عميق و با برگزاری كنفرانس ها، كارگاه های آموزشی، انتشار مجلات علمی و كتب تخصصی متعدد پيگيری می شود.

آخرین اخبار و مقالات

ارتباط با ما

نشانی دبیرخانه : تهران – خیابان طالقانی (بین وصال و قدس) – پلاک 429 – واحد 1

 

شماره تماس : 02188992215

 

ایمیل : isee@isee.ir

در خبرنامه انجمن آموزش مهندسی ایران عضو شوید

درخبرنامه انجمن آموزش مهندسی ایران عضو شوید و از آخرین اخبار این رویداد اطلاع پیدا کنید