مصاحبه با دکتر علی اشرفی زاده

4ef956b8074896974e4cf562f0c57536934a118f

کاهش ورودی های رشته های مهندسی و اثرگذاری انجمن

 در حاشیه برگزاری سیزدهمین مجمع عمومی عادی نوبت دوم انجمن در 30 تیرماه 1401، مصاحبه ای با چند تن از صاحب نظران در حوزه آموزش مهندسی در خصوص کاهش ورودی های مهندسی و اثرگذاری انجمن، توسط مهندس مسعود یحیایی بازرس علی البدل انجمن انجام شد که متن گفتگوها در شماره های قبل منتشر شده است. آخرین مصاحبه را در ادامه ملاحظه می فرمایید.

دکتر علی اشرفی زاده

استاد دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی و رئیس هیأت مدیره انجمن

  • با وجود بالندگی و شاخص بودن ایران در دو دهه اخیر در تولید نیروی انسانی متخصص، به صورت خاص در حوزه مهندسی، به علت ناموفق بودن مسئولان در جذب این افراد، شاهد کاهش شدید در کیفیت و کمیت افراد متقاضی به رشته ­های مهندسی هستیم. آیا انجمن می ­تواند به عنوان یک نهاد مستقل، کمکی در حل این مسئله داشته باشد و راهبردی را به سیستم­­ های بالادستی کشور ارائه کند؟

همین­ طور که دوستان دیگر هم صحبت کردند و من هم در ارائه­ ام اشاره­ ای کردم، به هر حال جزو دغدغه­ های مهم ما هست. دلیلش هم واضح است؛ شغل ما مستلزم این است که این افراد بیایند که ما آموزششان دهیم و اگر این افراد کیفیت خوبی نداشته باشند یا تعدادشان خیلی کمتر از چیزی که باید، باشد، طبیعتاً روی نقشی که ما در جامعه داریم، اثر منفی بسیار شدیدی می­ گذارد. بنابراین دغدغه ما هست.

از طرف دیگر، انجمن یک اتاق فکر است. مجموعه­ ای از افراد هستند که دغدغه دارند و علاقه­ مندند که کمک فکری کنند و ایجاد گفتمانی که نتیجه­ اش این می­ شود که این نیروی عظیمی که ما داریم، شامل اعضای هیأت علمی، دانشجویان تحصیلات تکمیلی و مهندسین، بتوانند کار را جلو ببرند. ادامه

فیلم مصاحبه با کلیک روی تصویر زیر، قابل مشاهده است.

دیدگاهی بنویسید

درباره ما

 نظام آموزش مهندسی از مهمترين عناصر پيشرفت و توسعه جوامع محسوب می شود و لازم است وظايف آن به صورت مستمر و همگام با پيشرفت های جهانی درحوزه های مرتبط با علم و فناوری، بازبينی و باز تعريف شود. اين امر در كشورهای توسعه يافته سال ها است كه به صورت بسيار ريشه دار و عميق و با برگزاری كنفرانس ها، كارگاه های آموزشی، انتشار مجلات علمی و كتب تخصصی متعدد پيگيری می شود.

آخرین اخبار و مقالات

ارتباط با ما

نشانی دبیرخانه : تهران – خیابان طالقانی (بین وصال و قدس) – پلاک 429 – واحد 1

 

شماره تماس : 02188992215

 

ایمیل : isee@isee.ir

در خبرنامه انجمن آموزش مهندسی ایران عضو شوید

درخبرنامه انجمن آموزش مهندسی ایران عضو شوید و از آخرین اخبار این رویداد اطلاع پیدا کنید