مصاحبه با دکتر علی خاکی صدیق

خاکی

کاهش ورودی های رشته های مهندسی و اثرگذاری انجمن


در حاشیه برگزاری سیزدهمین مجمع عمومی عادی نوبت دوم انجمن در 30 تیرماه 1401 ،مصاحبه ای با چند تن از صاحب نظران در حوزه آموزش مهندسی در خصوص کاهش ورودی های مهندسی و اثرگذاری انجمن، توسط مهندس مسعود یحیایی بازرس علی البدل انجمن انجام شد که متن این گفتگوها از شماره قبل منتشر شد. دومین مصاحبه را در ادامه ملاحظه می فرمایید.

دکتر علی خاکی صدیق


استاد دانشکده مهندسی برق دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی و معاون آموزشی سابق وزارت عتف


با توجه به اینکه در دو دهه اخیر، کشور ایران جزو کشورهای پیشرفته در تولید مهندس بوده است و با توجه به بالندگی کشور ما در دو دهه اخیر، اما افول در تقریباً 3 الی 4 سال گذشته به صورت شدید در بحث کیفیت و کمیت متقاضیان رشته مهندسی، دستگاه های سیاستگذاری و انجمن، چه نقشی می توانند برای بهبود این روش داشته باشند؟
افزایش و یا کاهش تعداد متقاضی برای ورود به یک رشته، یک مسئله کلان اجتماعی است و نمی شود موردی به آن نگاه کرد. این که می بینیم در مقطعی، اقبال به علوم پایه کم می شود و حالا اقبال به علوم مهندسی کم شده، معلول یک سری عوامل بیرونی است. شما در خود رشته های مهندسی نمی توانید این را برای برخی رشته ها بگویید. یعنی مثلاً برای مهندسی کامپیوتر، کمبود متقاضی نداریم، یعنی اصلاً اقبال عمومی کم نشده است. حالا ممکن است از نظر کیفیت، کم شده باشد، این موضوع را قبول دارم، کیفیت یک مقدار افت کرده است، چون دانشجو و داوطلبان کیفی ما، به سمت دیگری رفته اند. ولی اینکه سیاستگذاران عرصه آموزش عالی بنشینند دور هم و بگویند حالا ما چه کار بکنیم که علوم مهندسی ارتقا پیدا کند، به نظرم این کار را نمی توانند بکنند و مسئله را به صورت ریشه ای حل کنند. ادامه

فیلم مصاحبه با کلیک روی تصویر زیر، قابل مشاهده است.

دیدگاهی بنویسید

درباره ما

 نظام آموزش مهندسی از مهمترين عناصر پيشرفت و توسعه جوامع محسوب می شود و لازم است وظايف آن به صورت مستمر و همگام با پيشرفت های جهانی درحوزه های مرتبط با علم و فناوری، بازبينی و باز تعريف شود. اين امر در كشورهای توسعه يافته سال ها است كه به صورت بسيار ريشه دار و عميق و با برگزاری كنفرانس ها، كارگاه های آموزشی، انتشار مجلات علمی و كتب تخصصی متعدد پيگيری می شود.

آخرین اخبار و مقالات

ارتباط با ما

نشانی دبیرخانه : تهران – خیابان طالقانی (بین وصال و قدس) – پلاک 429 – واحد 1

 

شماره تماس : 02188992215

 

ایمیل : isee@isee.ir

در خبرنامه انجمن آموزش مهندسی ایران عضو شوید

درخبرنامه انجمن آموزش مهندسی ایران عضو شوید و از آخرین اخبار این رویداد اطلاع پیدا کنید