مصاحبه با دکتر فرشاد ترابی

Untitled-min

کاهش ورودی های رشته های مهندسی و اثرگذاری انجمن

در حاشیه برگزاری سیزدهمین مجمع عمومی عادی نوبت دوم انجمن در 30 تیرماه 1401،  مصاحبه ای با چند تن از صاحب نظران در حوزه آموزش مهندسی در خصوص کاهش ورودی های مهندسی و اثرگذاری انجمن، توسط مهندس مسعود یحیایی بازرس علی البدل انجمن انجام شد که متن این گفتگوها از شماره قبل منتشر شد. سومین مصاحبه را در ادامه ملاحظه می فرمایید.

دکتر فرشاد ترابی

دانشیار دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی و مدیر آموزشی انجمن 

با توجه به بالندگی و شاخص بودن ایران در دو دهه اخیر در تولید نیروی انسانی متخصص، به صورت خاص در حوزه مهندسی و نظر به ناموفق بودن مسئولان در جذب این افراد، این مسئله سبب افول در جذب کیفی و کمی دانشجویان رشته مهندسی شده است. آیا امکان کیفی کردن آموزش مهندسی و جبران موضوع کمیت و کیفیت، امکان پذیر هست یا خیر؟ و اینکه انجمن ­ها چه نقشی می ­توانند به عنوان سیاست راهبردی در این قضیه داشته باشند؟

در خصوص کیفیت و کمیت رشته ­های مهندسی، بحث­ های متعددی مطرح است. ما باید از چند نظر به این مسئله نگاه کنیم. یکی اینکه ما بیایم یک آمار نموداری بکشیم از ۱۰ سال قبل به این طرف؛ بعد بگوییم رشد ورودی­ های مهندسی کم شده است. آیا این خوب است یا بد. یا اینکه بیاییم بررسی کنیم که آیا تعداد دانشجو­ها به نسبت صنایع، چقدر افزایش پیدا کرده است.

این­ها اگر چه شاخص­ های خوب و اعداد و ارقام درستی به ما می‌دهند، ولی من فکر می ­کنم ما در زمانه ­ای هستیم که در یک به اصطلاح پارادایم شیفت قرار گرفته‌ایم. یعنی مسئله ما این است که ما داریم از یک مرحله‌ کلاسیک به یک مرحله مدرن قرن ۲۱ گذر می‌کنیم. ما الان با نسل جدیدی طرف هستیم، در اصطلاح جهانی: Gen Z  ادامه

فیلم مصاحبه با کلیک روی تصویر زیر، قابل مشاهده است.

دیدگاهی بنویسید

درباره ما

 نظام آموزش مهندسی از مهمترين عناصر پيشرفت و توسعه جوامع محسوب می شود و لازم است وظايف آن به صورت مستمر و همگام با پيشرفت های جهانی درحوزه های مرتبط با علم و فناوری، بازبينی و باز تعريف شود. اين امر در كشورهای توسعه يافته سال ها است كه به صورت بسيار ريشه دار و عميق و با برگزاری كنفرانس ها، كارگاه های آموزشی، انتشار مجلات علمی و كتب تخصصی متعدد پيگيری می شود.

آخرین اخبار و مقالات

ارتباط با ما

نشانی دبیرخانه : تهران – خیابان طالقانی (بین وصال و قدس) – پلاک 429 – واحد 1

 

شماره تماس : 02188992215

 

ایمیل : isee@isee.ir

در خبرنامه انجمن آموزش مهندسی ایران عضو شوید

درخبرنامه انجمن آموزش مهندسی ایران عضو شوید و از آخرین اخبار این رویداد اطلاع پیدا کنید