مصاحبه دکتر فرجی دانا

5879f61270119943bace09faba86a014910065b8

 در حاشیه برگزاری سیزدهمین مجمع عمومی عادی نوبت دوم انجمن در 30 تیرماه 1401،  مصاحبه ای با چند تن از صاحب نظران در حوزه آموزش مهندسی در خصوص کاهش ورودی های مهندسی و اثرگذاری انجمن، توسط مهندس مسعود یحیایی بازرس علی البدل انجمن انجام شد که متن این گفتگوها از این شماره منشر می شود. اولین مصاحبه را در ادامه ملاحظه می فرمایید.

دکتر رضا فرجی دانا

مشاور عالی انجمن آموزش مهندسی ایران و دبیرفرهنگستان علوم

  • در رابطه با وضعیت آموزش مهندسی در کشور از خدمتتان سوالی داشتم با این مضمون که کشور ایران را، کشوری شاخص در حوزه مهندسی در دو دهه اخیر با توجه به آمار می‌شناختیم و با توجه به شرایط کلی کشور، اخیراً شدت افول داوطلبان در ورود به رشته ­های مهندسی، چه در کمیت و چه در کیفیت به صورت شاخص محسوس است، می ­خواستیم ببینیم انجمن چه راهبردی را می­ تواند برای جبران این مسئله داشته باشد؟

این یک دغدغه و عامل جدی در تربیت مهندسین کیفی است. مطمئناً وقتی از نظر کمیت، جامعه علاقمند به آموزش مهندسی تقلیل پیدا می­کند، این موجب می­ شود که افراد کیفی هم کم شوند و با این دغدغه روبرو هستیم که خروجی حتی دانشگاه ­های کیفی ما به خوبی قبل نخواهد شد و آموزش مهندسی در کشور تحت تأثیر شدید قرار خواهد گرفت و این دغدغه را همه ما داریم. من فکر می‌کنم انجمن باید از ذی نفع اصلی آموزش مهندسی که صنعت کشور است برای ترویج فضای عمومی و ترغیب داوطلبان آن برای آمدن به رشته­ های ریاضی استفاده کند. ادامه

فیلم مصاحبه

دیدگاهی بنویسید

درباره ما

 نظام آموزش مهندسی از مهمترين عناصر پيشرفت و توسعه جوامع محسوب می شود و لازم است وظايف آن به صورت مستمر و همگام با پيشرفت های جهانی درحوزه های مرتبط با علم و فناوری، بازبينی و باز تعريف شود. اين امر در كشورهای توسعه يافته سال ها است كه به صورت بسيار ريشه دار و عميق و با برگزاری كنفرانس ها، كارگاه های آموزشی، انتشار مجلات علمی و كتب تخصصی متعدد پيگيری می شود.

آخرین اخبار و مقالات

ارتباط با ما

نشانی دبیرخانه : تهران – خیابان طالقانی (بین وصال و قدس) – پلاک 429 – واحد 1

 

شماره تماس : 02188992215

 

ایمیل : isee@isee.ir

در خبرنامه انجمن آموزش مهندسی ایران عضو شوید

درخبرنامه انجمن آموزش مهندسی ایران عضو شوید و از آخرین اخبار این رویداد اطلاع پیدا کنید