معرفی کتاب هوش مصنوعی و نظام آموزشی

IMG

کتاب هوش مصنوعی و نظام آموزشی (رهنمودی برای سیاستگذاران) نوشته گروه متخصصان یونسکو، توسط دکتر کاوه بازرگان، عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی و عضو مادام العمر انجمن آموزش مهندسی ایران ترجمه شده است.

این کتاب شامل شش فصل است که بر اساس موضوع ها، مباحث، گزارش ها و نتایج پژوهش های عرضه شده در کنفرانس بین المللی «هوش مصنوعی و آموزش با شعار برنامه ریزی آموزش در عصر هوش مصنوعی: هدایت جهش» که توسط یونسکو با میزبانی کشور چین برگزار شده بود، تنظیم یافته است. همچنین با توجه به اهمیت روز افزون کاربرد هوش مصنوعی در نظام آموزشی، در این کتاب جنبه های مثبت و منفی کاربرد آن مورد بحث قرار گرفته است. در پایان کتاب، فهرستی کامل از منابع و مراجع مورد استفاده و نیز یادداشت هایی برای روشن تر شدن مطالب عرضه شده است.

 فصل نخست، با عنوان مقدمه به اختصار به ضرورت کاربرد هوش مصنوعی در زندگی روزمره، آموزش و یادگیری می پردازد. فصل دوم، ضمن بیان هدف برنامه چهارم توسعه پایدار (آموزش کلیه افراد و اطمینان حاصل کردن نسبت به موفقیت آنان و نیز توسعه فرصت های یادگیری مادام العمر برای همه)، به ماهیت میان رشته ای هوش مصنوعی، فنون و فناوری های آن و نیز روند های هوش مصنوعی می پردازد. علاوه بر آن توانمندی ها و محدودیت های هوش مصنوعی را نمایان کرده و سرانجام به تأثیر انقلاب صنعتی چهارم و تأثیر هوش مصنوعی بر اشتغال اشاره می کند.

فصل سوم، هوش مصنوعی را به عنوان یک اهرم برای ارتقاء کمیت و کیفیت نظام آموزشی مورد نظر قرار داده و نقش آن را در مدیریت آموزشی، فرایند یاددهی-یادگیری، سنجش آموخته ها، توسعه حرفه‌ای مدرسان و ارتقای کیفیت فرایند یاددهی-یادگیری بیان می کند. علاوه بر آن، در این فصل جنبه‌های اخلاقی کاربرد این فناوری و نیز نقش نظام آموزشی در پرورش انسان ها برای چگونگی کنار آمدن با آن، مورد بحث قرار می گیرد. در فصل چهارم، چالش های مهار کردن هوش مصنوعی برای دستیابی به هدف چهارم توسعه پایدار بیان می شود. در فصل پنجم، خط مش های مرتبط با هوش مصنوعی، مشارکت و همکاری های بین المللی مورد توجه قرار می گیرد. بالاخره، فصل ششم به توصیه هایی درباره سیاست گذاری برای استفاده از هوش مصنوعی در نظام آموزشی می پردازد.

دیدگاهی بنویسید

درباره ما

 نظام آموزش مهندسی از مهمترين عناصر پيشرفت و توسعه جوامع محسوب می شود و لازم است وظايف آن به صورت مستمر و همگام با پيشرفت های جهانی درحوزه های مرتبط با علم و فناوری، بازبينی و باز تعريف شود. اين امر در كشورهای توسعه يافته سال ها است كه به صورت بسيار ريشه دار و عميق و با برگزاری كنفرانس ها، كارگاه های آموزشی، انتشار مجلات علمی و كتب تخصصی متعدد پيگيری می شود.

آخرین اخبار و مقالات

ارتباط با ما

نشانی دبیرخانه : تهران – خیابان طالقانی (بین وصال و قدس) – پلاک 429 – واحد 1

 

شماره تماس : 02188992215

 

ایمیل : isee@isee.ir

در خبرنامه انجمن آموزش مهندسی ایران عضو شوید

درخبرنامه انجمن آموزش مهندسی ایران عضو شوید و از آخرین اخبار این رویداد اطلاع پیدا کنید