وبینار منتورینگ، حلقه مفقوده در نظام دانشگاهی

خلاصه مطالب ارائه شده در وبینارماه گذشته به قلم سخنران، دکتر بابک شمشیری:

واژه منتورینگ در نگاه اول واژه ای غریب و نامانوس و برآمده از فرهنگ غربی به خصوص غرب مدرن و علم غربی جدید، به نظر می آید. این در حالی است که به لحاظ زبان شناسی به خصوص از نظر ریشه شناسی واژگان، اصل این واژه از کلمه «مانتر»ا در زبان سانسکریت که ریشه زبان­ های هند و اروپایی است، گرفته شده است. مانترا نیز دلالت بر هدایت و راهبری پیر فرزانه و مرشد بر سالکان راه طریقت و حقیقت دارد. آنچه که در تمامی آیین­ های عرفانی در فرهنگ­ های مختلف دیده می شود. در واقع منتورینگ، خوانشی نو و کاربردی از همان مفهوم ارشاد، هدایت، راهنمایی و نظارت در طریقت­ های عرفانی و معنوی است. ادامه

*  در خبرنامه شماره 47 انجمن (آبان ماه 99)، تحقیق انجام شده توسط انجمن در مورد  ریشه کلمه منتور، منتشر شده بود. این تحقیق از اینجا قابل مشاهده است.

دیدگاهی بنویسید

درباره ما

 نظام آموزش مهندسي از مهمترين عناصر پيشرفت و توسعه جوامع محسوب مي شود و لازم است وظايف آن به صورت مستمر و همگام با پيشرفت هاي جهاني درحوزه هاي مرتبط با علم و فناوري، بازبيني و باز تعريف شود. اين امر در كشورهاي توسعه يافته سالها است كه به صورت بسيار ريشه دار و عميق و با برگزاري كنفرانس ها، كارگاه هاي آموزشي، انتشار مجلات علمي و كتب تخصصي متعدد پيگيري مي شود.

آخرین اخبار و مقالات

ارتباط با ما

نشانی دبیرخانه : تهران – خیابان طالقانی (بین وصال و قدس) – پلاک 429 – واحد 1

 

شماره تماس : 02188992215

 

ایمیل : isee@isee.ir

در خبرنامه انجمن آموزش مهندسی ایران عضو شوید

درخبرنامه انجمن آموزش مهندسی ایران عضو شوید و از آخرین اخبار این رویداد اطلاع پیداد کنید