وبینار کاربرد روش یادگیری فعال در آموزش مهندسی، چالش ها و فرصت ها؛ 23 آذر 1400

nico(1)

 دکتر نیکلاس علی لیبر در روز سه شنبه 23 آذر ساعت 16 الی 17:30 سخنرانی با موضوع «کاربرد روش یادگیری فعال در آموزش مهندسی، چالش ها و فرصت ها» را برای انجمن آموزش مهندسی ایران ارائه می دهند. علاقه مندان می توانند از اینجا وارد محیط سخنرانی شوند.

چکیده:

یادگیری فعال روش تدریسی است که در آن دانشجویان با شرکت در فعالیت های آموزشی مشخصی که معمولا به صورت گروهی انجام می شود در فرایند یادگیری خود به صورت فعال مشارکت می کنند. فعالیت هایی مانند بحث گروهی هدفمند در مورد یک موضوع درسی چالش برانگیز، انجام آزمایش، حل مساله، بررسی موردی و نظایر آن که در آن دانش یا مهارت موضوع درس به جای اتکای صرف بر سخنرانی توسط انجام فعالیت هایی به دانشجو منتقل می شود نمونه هایی از روش آموزش فعال می باشد. نکته کلیدی در تمام این فعالیت ها، هدفمند و چالشی بودن به نحوی است که دانشجو را برای یافتن جواب مشتاق نماید و همچنین فراهم کردن بازخورد مناسب در حین فرایند آموزش است تا امکان یافتن پاسخ برای دانشجو فراهم شود.

با وجود سابقه حدودا 30 ساله استفاده از آین روش تدریس و تحقیقات متعددی که نشان دهنده موثر بودن آن بر یادگیری دانشجویان است، بسیاری از استادان مهندسی از این روش یا سایر روش های نوآورانه تدریس در آموزش مهندسی اجتناب می کنند. مهمترین دلایل این امر، عدم آشنایی با روش آموزش فعال یا سایر روش های نوآورانه، تردید در مورد میزان کارایی آنها، عدم وجود زمان کافی در کلاس درس برای اضافه کردن فعالیت جدید و دشواری و زمانبر بودن توسعه فعالیت های سودمندمی باشند.

هدف از این سخنرانی افزایش آگاهی در مورد روش یادگیری فعال و کاربرد آن در آموزش مهندسی می باشد. به طور خاص نمونه هایی کاربردی از فعالیت های آموزشی در تدریس دروس مختلف مهندسی ارایه و تاثیر آن بر یادگیری دانشجویان مورد بحث قرار می گیرد. همچنین تعدادی از ابزارهای سودمند برای کاربرد سریع و موثر روش یادگیری فعال بررسی می شود.

 

شرکت در سخنرانی برای عموم علاقه مندان آزاد است.

توصیه سخنران: شرکت کنندگان یک ابزار جانبی متصل به اینترنت  نیز به همراه داشته باشند که بتوانند در فعالیت های ارائه شده در وبینار، به صورت آنلاین شرکت نمایند.

لینک محیط سخنرانی

دیدگاهی بنویسید

درباره ما

 نظام آموزش مهندسی از مهمترين عناصر پيشرفت و توسعه جوامع محسوب می شود و لازم است وظايف آن به صورت مستمر و همگام با پيشرفت های جهانی درحوزه های مرتبط با علم و فناوری، بازبينی و باز تعريف شود. اين امر در كشورهای توسعه يافته سال ها است كه به صورت بسيار ريشه دار و عميق و با برگزاری كنفرانس ها، كارگاه های آموزشی، انتشار مجلات علمی و كتب تخصصی متعدد پيگيری می شود.

آخرین اخبار و مقالات

ارتباط با ما

نشانی دبیرخانه : تهران – خیابان طالقانی (بین وصال و قدس) – پلاک 429 – واحد 1

 

شماره تماس : 02188992215

 

ایمیل : isee@isee.ir

در خبرنامه انجمن آموزش مهندسی ایران عضو شوید

درخبرنامه انجمن آموزش مهندسی ایران عضو شوید و از آخرین اخبار این رویداد اطلاع پیدا کنید